Relacja z 21. Pikniku Naukowego w Warszawie

W dniu 3 czerwca br. ekipa Politechniki Śląskiej wzięła udział w 21. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – największej w Europie plenerowej imprezie popularnonaukowej w kraju. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się na Stadionie PGE Narodowym, pod hasłem „Ziemia”, które obejmowało poszerzenie wiedzy o procesach zachodzących we wnętrzu i na powierzchni naszego globu.

Reprezentacja Politechniki Śląskiej przedstawiła program obejmujący pokazy popularnonaukowe oraz prezentacje innowacyjnych technologii i osiągnięć naszej uczelni. Na stoisku Politechniki, najbardziej zróżnicowanym pod względem tematycznym, uczestnicy imprezy mogli zobaczyć następujące pokazy:

• Rehabilitacja przyszłości oraz wirtualna rzeczywistość w służbie medycyny

(Andrzej Bieniek, Jagoda Rduch – Wydział Inżynierii Biomedycznej),

• Interaktywne roboty mobilne

(dr inż. Maciej Sajkowski, Krystian Frania, Andrzej Kowalik – Wydział Elektryczny),

• Zobaczyć-zapamiętać, dotknąć-zrozumieć

(dr inż. Jarosław Sikorski – Instytut Fizyki-Centrum Naukowo-Dydaktyczne oraz dr inż. Kamil Barczak – Wydział Elektryczny),

• Robot mobilny – najlepszy przyjaciel człowieka

(Koło naukowe „AI-METH” z Wydziału Mechanicznego Technologicznego; dr inż. Wawrzyniec Panfil, dr inż. Piotr Przystałka, Maciej Banach, Mateusz Rolka, Wiktor Drożyński, Mariusz Lenczyk),

• Zobaczyć to, czego nie widać

(dr inż. Agnieszka Padewska-Jurczak, Michał Pitas, Gabriel Frankowski – Wydział Budownictwa),

• Wizualizacja 3D obiektów przestrzennych

(dr inż. Paweł Sikora, Justyna Orwat – Wydział Górnictwa i Geologii),

• Naturalne i syntetyczne sorbenty w służbie ludzkości

(dr hab. inż. Marcin Lutyński – Wydział Górnictwa i Geologii, dr inż. Piotr Sakiewicz – Wydział Mechaniczny Technologiczny).

FOTORELACJA Z WYDARZENIA

Oddzielne stoisko zajmowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego FOTON działającego przy Katedrze Optoelektroniki Wydziału Elektrycznego, którzy zaprezentowali szeroką paletę pokazów i doświadczeń z zakresu optoelektroniki i techniki światłowodowej. W skład zespołu weszli: dr inż. Marcin Procek, Piotr Kałużyński, Paweł Posełek, Mateusz Wójcik, Grzegorz Adamski, Robert Krzyszkowski, Kacper Gworek, Paweł Wiertelorz, Andrzej Osadnik, Filip Krawczyk oraz Adam Toporek.

Oferta Politechniki Śląskiej skierowana była do wszystkich grup odbiorców: od najmłodszych uczestników, wśród których największe zainteresowanie wzbudziło wykorzystanie ciekłego azotu w doświadczeniach fizycznych oraz roli sorbentów w codziennym życiu każdego z nas, poprzez uczniów i studentów, biorących udział w interaktywnych zawodach robotów, a kończąc na dorosłych gościach pragnących samodzielnie wykonać pomiary geodezyjne terenu oraz zrozumieć zasady aerodynamiki.

Piękna pogoda, dobra lokalizacja, a przede wszystkim atrakcyjność pokazów przyciągnęły tysiące mieszkańców stolicy i okolic. Od rozpoczęcia imprezy, aż do godzin wieczornych namioty Politechniki Śląskiej otaczały tłumy żądnych wiedzy i wrażeń uczestników. Dodatkowymi atrakcjami była możliwość zwiedzenia od wewnątrz Stadionu Narodowego, odpoczynku na jednym z wielu leżaków oraz skosztowania wielonarodowej oferty gastronomicznej. Setki pytań, na które odpowiedzi udzielili naukowcy, pozwalają na wyciągnięcie wniosku, iż popularyzacja nauki jest oczekiwanym, przez dużą część społeczeństwa, istotnym składnikiem misji naszej uczelni.