Zapraszamy na zajęcia z cyklu Politechniki Juniora i Seniora 25 stycznia, a 20 stycznia o godz. 12:00 rejestracja

Politechnika Juniora i Seniora

Grupa I (dla dzieci 6-10 lat) Wykład interaktywny pt. Biomechanika narządu ruchu człowieka

Prowadzący: dr hab inż. Robert Michnik, prof. PŚ
Opis: W trakcie wykładu zaprezentowana zostanie budowa narządu ruchu człowieka. Przedstawione zostaną biomechaniczne aspekty budowy układu szkieletowego. Zostanie omówiona budowa układu mięśniowego oraz fizjologiczne aspekty jego funkcjonowania.
Godzina rozpoczęcia: 9:00
Godzina zakończenia: 9:45
Czas trwania: 45 min
Lokalizacja: ZABRZE Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Biomedycznej
Zabrze, ul. Roosevelta 40, I piętro
Grupa wiekowa: dla dzieci dla dzieci 6-10 lat
Liczba uczestników:  15 par junior + senior

Grupa I (dla dzieci 6-10 lat) Warsztaty pt. Biomechaniczne pomiary krzywizn kręgosłupa

Prowadzący: dr hab inż. Robert Michnik, prof. PŚ
Opis: W ramach zajęć warsztatowych uczestnicy zapoznają się z budową układu szkieletowego (ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa) z wykorzystaniem pełnowymiarowego modelu układu szkieletowego. W kolejnej części zajęć przeprowadzone zostaną standardowe metody badania gibkości kręgosłupa oraz zaprezentowane zostaną medyczne metody diagnostyki wad postawy ciała. Ostatnia cześć zajęć obejmować będzie pomiary krzywizn kręgosłupa z wykorzystaniem ultradźwiękowego systemu ZEBRIS-Spine.
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Godzina zakończenia: 11:30
Czas trwania: 90 min
Lokalizacja: ZABRZE Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Biomedycznej
Zabrze, ul. Roosevelta 40, I piętro
Grupa wiekowa: dla dzieci dla dzieci 6-10 lat
Liczba uczestników:  8 par junior + senior
Grupa II (dla dzieci 11-14 lat) Wykład interaktywny pt. Czy wiat może istnieć bez bakterii?

Prowadzący: dr Anna Węgrzyn Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
Opis: Żyjemy wśród mikroorganizmów. Mieszkają na powierzchni naszej skóry i wewnątrz naszych organizmów. Wdychamy je z powietrzem i spożywamy z jedzeniem. Czy świat może istnieć bez bakterii?
Na zajęciach zostanie wyjaśnione z którymi mikroorganizmami warto się zaprzyjaźnić, a których unikać i jak wyhodować je w laboratorium.
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Godzina zakończenia: 10:45
Czas trwania: 45 min
Lokalizacja: GLIWICE Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej, ul. Konarskiego 22B, 44-100 Gliwice, aula B, II piętro
Grupa wiekowa: 11-14 (na jednego Opiekuna przypada maksymalnie do trójki dzieci)
Liczba uczestników:  20 par junior + senior

Grupa II (dla dzieci 11-14 lat) Warsztaty pt. Długość światła samotności – jak elektrony kolorują świat

Prowadzący: mgr inż. Anna Byczek-Wyrostek i dr. inż. Maciej Sowa,
Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej
Opis:Kolory są wszędzie wokół nas. Zwykle się nad tym nie zastanawiamy, ale pulsujące wkoło fale światła nabierają rumieńców tylko dzięki temu, że samotne (i przez niektórych uważane za samolubne) elektrony walencyjne chcą czasami się podekscytować i zabrać dla siebie wąski skrawek z całej tęczy kolorów. Podczas warsztatów będziemy obserwować jak przedstawiciele niezwykle ważnej grupy reakcji – REDOKS, mogą motywować elektrony, żeby zmieniły zdanie co do tego jaki fragment z palety barw najbardziej je ekscytują. To wszystko wśród buchającej pary i wirów bąbelków.
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Godzina zakończenia: 12:00
Czas trwania: 60 min
Lokalizacja:GLIWICE Wydział Chemiczny, ul. B. Krzywoustego 6, niski parter, laboratorium H-8