PJS 09.12.2017

9 grudnia 2017

POLITECHNIKA JUNIORA I SENIORA,
zaprasza Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ

Wykład

  • 10:00-11:00 wykład: Biochemiczne czary-mary, czyli co naukowego można zmajstrować w kuchni?, Centrum Nowych Technologii, Gliwice, ul. Konarskiego 22B, aula A, 2 piętro (180 miejsc)

Otwieramy kuchenną szafkę, a tam… ocet, soda, mąka ziemniaczana…. Nauka? No ba, oczywiście! Zapraszamy na interaktywny wykład, podczas którego dowiecie się jak naukowo można bawić się w domu mając tylko to, co kupuje się w zwykłym sklepie.

ZGŁOSZENIA NA WYKŁAD

Warsztaty

(zajęcia są prowadzone równolegle, w różnych salach i budynkach,
prosimy o zapisy tylko na jedną z opcji) od godziny 12:00

ZGŁOSZENIA NA WARSZTATY

Warsztaty 1: brak miejsc
Warsztaty 2: https://goo.gl/forms/SXcLkK4FKXB4LnUI3
Warsztaty 3: https://goo.gl/forms/VkJs8kuI3WXKJicE2
Warsztaty 4: https://goo.gl/forms/P0iOz8YSu9NznOkt1

  • WARSZTATY 1: Kolorowe nie tylko ogrody

limit osób: 6 par (junior + senior)
czas trwania zajęć: 90 minut
miejsce zajęć: Centrum Biotechnologii, Gliwice, ul. Krzywoustego 8, pok. 2.03 (2 piętro)

Widzieliście kiedyś tęczę? Na pewno! Ale czy tęczę w probówce? No, właśnie, chyba nie? Każdy z nas widział też pewnie kwiaty, ale kwiaty ze szkła? I to w dodatku rosnące na naszych oczach? Jeśli chcecie wyhodować sobie kwiat ze szkła, albo samemu zrobić tęczę w probówce, to jest miejsce dla Was!

  • WARSZATY 2: Mikroprzyjaciele w kubeczku jogurtu

limit osób: 6 par (junior + senior)
czas trwania zajęć: 90 minut
miejsce zajęć: sala 24, Strzody 7A, Gliwice (budynek tzw. polimerów pomiędzy Szarą i Czerwoną Chemią)

Czy bakterie to samo zło? Bakterie kojarzą się z chorobami, ale czy wszystkie są dla nas groźne? Czy wiesz, że bakterie mieszkają na Tobie i w Tobie na stałe? Na zajęciach warsztatowych zapraszamy na podróż po fascynującym mikroświecie dobrych bakterii. Uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotują preparaty i będą oglądali bakterie pod mikroskopem oraz przygotują kefir stosując „mikrokalafiorki”.

  • WARSZTATY 3: Pył w powietrzu, czy oko w oko z bakterią?

limit osób: 6 par (junior + senior)
czas trwania zajęć: 60 minut
miejsce zajęć: Budynek Centrum Nowych Technologii, Gliwice, ul. Konarskiego 22B, Laboratorium Studenckie KOP, pok. 37/ Bioaerozoli KOP,  pok. 229a

Czy wiesz, że w powietrzu są bakterie? Czy można je „złapać”? Czy można je zobaczyć? Na te, oraz na szereg innych pytań uzyskasz odpowiedź podczas zajęć prowadzonych  w Laboratorium Bioaerozoli Katedry Ochrony Powietrza! Przy okazji porozmawiamy o tym, co w powietrzu piszczy, czyli o pyłach różnej maści i koloru.  A na deser: konkurs: Sam stwórz SUPER-BAKTERIĘ! Narysuj, ulep, wyklej i wygraj! (najlepsza praca zostanie nagrodzona).

  • WARSZTATY 4: Mikroby z naszej kuchni

limit osób: 6 par (junior + senior)
czas trwania zajęć: 90 minut
miejsce zajęć: Centrum Biotechnologii, Gliwice, ul. Krzywoustego 8, pok. 2.06 (2 piętro)

Co tu się będzie działo? Przyjrzymy się metabolizmowi drożdży, popodglądamy je pod mikroskopem, odkryjemy w czym podobne są do dzieci (choć nie tylko). A od strony naukowej: postawimy tezy badawcze, zrobimy wykres i wyciągniemy wnioski 🙂